JAK SOUČASNÁ SITUACE MĚNÍ TRH S NEMOVITOSTMI

02.02.2021

Realitní trh nyní přináší mnoho otazníků. Kam se vyvinou ceny nemovitostí? Budou dražší či levnější? Co bude s nájmy? Budu se Vám snažit stručně a jednoduše na tyto otázky odpovědět. Když budete chtít vědět víc, neváhejte mě kontaktovat.

V posledních měsících se díky koronavirové nákaze změnil život všem v České republice. Pandemie zasáhla skoro všechny oblasti našich životů. Řada výrobních podniků musela pozastavit svou činnost, zpomalilo se podnikání napříč různými oblastmi. Nejvíce však byl zasažen cestovní ruch, restaurace a hotely. Chci Vás však nyní informovat o tom, jaký dopad to vše má a bude mít na oblast realitního trhu.

Současnost

Hrozba nadcházející krize vyvolala v roce 2020 u domácností i investorů zvýšený zájem o bezpečné uložení peněz. Tímto bezpečným přístavem pro uložení hotovosti před hrozbou rostoucí inflace jsou právě i nemovitosti. Proto jsme i my zaznamenaly rekordní zájem o nákupy zejm. nemovitostí k bydlení, trh s komerčními nemovitostmi naopak z důvodu podnikatelských nejistot stagnoval. Tato situace přetrvává i počátkem r. 2021.

Nejistota konce

Dopad korona pandemie na realitní trh se totiž začne projevovat až ve chvíli, kdy bude šíření viru pod kontrolou, a firmy budou moci sečíst ztráty. Část lidí má strach, zda přijdou o svou práci či své zdroje příjmů, což by následně mělo vliv na pokles kupní síly. Hlavním faktorem však v tomto bodě bude hrát délka trvání pandemie a doba, než se lidé dostanou do svého běžného života.

Tlak na ceny
Protože se zřejmě nacházíme na prahu recese, začínají ze strany kupujících i nájemců sílit tlaky na ceny směrem dolů. Prodávající i pronajímatelé však zatím odolávají. V lokalitách, kde je méně nájemních bytů, k poklesu nájmu z důvodu trvajícího zájmu nedojde. Z vlastních zkušeností vím, že dopady na prodejní ceny nemovitostí přicházejí se setrvačností jednoho až tří let. Podle víceguvernéra ČNB Marka Mory jsou nyní ceny o 15 až 20 procent výše než by měly být. Není však jasné, o kolik současný realitní trh dovolí spadnout nemovitostem dolů, pokles je však vysoce pravděpodobný.

Opatření proti propadu cen nemovitostí
Zároveň tu máme opatření, které by tomuto trendu poklesu cen měly zamezit. Aktuálně probíhají vládní programy na podporu ekonomiky, které drží zaměstnanost a dotují provoz tisíců firem. Jakmile tato podpora skončí, teprve se začnou dopady krize projevovat. Dále tu jsou banky, které drží rekordně nízko úrokové sazby, na druhou stranu i ony začínají být opatrné a podhodnocují tržní odhady zastavovaných nemovitostí. Svůj vliv na oddálení či zamezení propadu cen nemovitostí má i vládní rozhodnutí, které zrušilo daň z nabytí nemovitosti, která kupujícím ušetří 4 % z kupní ceny nemovitosti a zrušení superhrubé mzdy, čímž dochází u zaměstnanců ke mírnému zvýšení mezd.
Doporučení pro ty co uvažují o prodeji nemovitosti, se spíše nabízí začněte jednat. Využijte zvýšenou poptávku kupujících, kteří hledají bezpečnou investici a mají zatím možnost financovat nákup dosud levným hypotečním úvěrem.
Věřím, že přečtení tohoto článku pro Vás bylo přínosné. Ať už nemovitost právě prodáváte, chcete koupit nebo jen sledujete aktuální stav. Je dobré mít přehled. Pokud však máte další otázky týkající se realit, kontaktujte mě na níže uvedené údaje. Rád si na Vás najdu čas.

PRO VÍCE INFORMACÍ K REALITÁM MĚ KONTAKTUJTE

Ing. MARTIN HAVRÁNEK

realitní expert na Vaší straně 
+420 603 527 858 
m.havranek@reality11.cz